Bir Milyon Güneş - Beth Revis (Evrenin Ötesi #2)


Orijinal İsim: A Million Suns
Yazar: Beth Revis
Çevirmen: Ayça Sağlam
Yayınevi: Olimpos Yayınları
Sayfa: 424
Baskı Yılı: 2012

Herkese merhaba. Aslında bu kadar uzatmayacaktım ama yine yazılar birikti, ister istemez arası açılıyor. Gelelim Evrenin Ötesi serisinin 2. romanına. İlkinden daha heyecanlı ve yine ilkinden daha merakta bırakan bir romandı. Akıcı, sürükleyici ne derseniz deyin siz, başlayan bitirmeden rahat edemiyor :)

Serinin ilk kitabının sonunda gemidekilere verilen Pyhdus uygulaması kalkmıştı. Artık insanlar robot gibi yaşamayacaktı. Bunda halk bu etkilerden kurtulmuş ve bireysel düşünceler ile gemi günden güne kaosa sürüklenmektedir. Amy'nin çözülmesinin üzerinden 3 ay geçmiştir ve her gün ailesini ziyaret etmektedir. Gemiyi benimsemeye başlamıştır. Çırak ile işler karışıktır. Çırak lider olduğundan ve gemide işler ters gittiğinden fazla görüşemez olmuşlardır.

Dondurdukları önceki çırak Orion'un Amy için bıraktığı videolar ve ipuçları onları gerçeğe adım adım yaklaştırmaktadır. Ve Orion seçimi Amy'nin yapmasını istemiştir.

Bu ilkinden daha heyecanlıydı. Amy-Çırak yakınlaşması, sürekli önlerine çıkan engeller, gerçekle başa çıkma çabaları, öğrendikleri sır ile ne yapacaklarını kestirmeye çalışmaları, çok sürükleyiciydi. Hele sonu, sonrakine hızlıca başlamamızı sağlayacak cinsten. Mümkünse seri olarak alın ki sonra alana kadar merak etmeyesiniz :) Söylemedi demeyin.

NOT: BKM'de yanlış hatırlamıyorsam 6.90 TL'ye satılıyor şu an. Sönmez'deki şubeden bakın muhakkak.

ARKA KAPAK

Godspeed yalanlarla besleniyordu, 
Şimdi ise kaosla yönetiliyor.

Amy'nin uyandırılışının üzerinden 3 ay geçmişti. Onun için dünyadaki eski bildik yaşamı artık çok gerilerde kalmıştı. Nereye baksa uzay gemisi Godspeed'in tutsak edici duvarlarını görüyordu. Ama ümidini yitirmemişti: Artık Çırak geminin lideriydi ve hayallerini hayata geçirebilmekte özgürdü. 

Ama Çırak gemiyle ilgili korkunç gerçeği öğrendiğinde o ve Amy yüzlerce yıl önce hazırlanmış bir bulmacanın parçalarını bir araya getirmek için zamana karşı bir yarışa girmek zorundalar. Bu zorlu yolda ilerlerken beraber çalışıyor olmaları onları birbirlerine yaklaştırırken gemide büyüyen kaos ise uzaklaştırmakta. 

Bu kez Revis'in ustalıkla ördüğü tüm gerilim, aksiyon, romantizm, yalanlar ve birleştirilen bulmacanın parçaları tek bir finale işaret ediyor: Gemiyi bir an önce terk etmek zorundalar. 


Bu tehlikeli uçuşa devam etmeye hazır mısınız?

1 yorum:

  1. Etkileyici bir yazı olmuş. Hemen alıp okumalıyım. Teşekkürler.

    YanıtlayınSil