Aynı Yıldızın Altında/John Green*YORUM

Sayfa: 320
Baskı Yılı: 2013

Hazel Grace Lancaster, 13 yaşında tiroit kanseri olan ve ciğerleri olması gerektiği gibi çalışmadığı için her anını oksijen tüpüyle geçirmek zorunda olan 16 yaşında bir genç kız. Peter Van Houten tarafından yazılmış olan Görkemli Izdırap kitabını başucu kitabı olarak benimsemiş, onlarca kez okumuş ve kitabın başkarakterinde kendini bulduğunu, yazarın onu anladığını düşünüyor.

Augustus Waters, 1.5 yıl önce osteosarkoma yakalanmış 17 yaşında bir genç. Hastalık sonucu bir bacağını kaybeden ve protez kullanan Augustus bir zamanların başarılı basketbolcusu.

Isaac, 17 yaşında, göz kanseri olmuş ve olacağı ameliyat sonrası kör olacak. sevgilisi Monica ile ayrılıkları onu etkiler ve Hazel-Augustus ikilisinin desteğiyle kötü günleri atlatır.

Anlaşıldığı gibi Hazel ve Augustus arasında beklemedikleri anda bir ilişki başlıyor. Augustus hastalığı yenmiş fakat Hazel'in durumu kullandığı ilacın etkileri bilinmediği için belli değil. Sadece hastalığın ilerlemediği biliniyor.

Hazel'in başucu kitabı Görkemli Izdırap, kanserli bir kızın hikayesini anlatıyor ancak yarım kalan kitabın sonunu öğrenebilmek için inzivaya çekilmiş Hollanda'daki yazara defalarca mektup gönderiyor. Augustus'un Peter Van Houten'ın asistanına mail göndermesi ile işler Hazel'ın hayal bile edemeyeceği bir noktaya gelir ve bu Augustus-Hazel ikilisini birbirine daha da bağlar.

Bundan sonra ne yazsam spoiler vermiş olacağım. Birkaç şey daha yazıp bitireceğim. Augustus'un kanserli çocuklara verilen dilek hakkını Hazel'ın hayalini gerçekleştirmek için kullanması ile yaşayacakları olumlu-olumsuz anlar, ilişkilerinin varacağı nokta, en sonda benim hiç beklemediğim olayın gerçekleşmesi, dediğim gibi okumadan anlaşılacak bir kitap değil.

Bu roman kanseri anlatmıyor, herşeye rağmen yaşanan, yaşanmaya çalışılan bir aşkı anlatıyor. Romanda umudu, umutsuzluğu, aşkı, dostluğu, aileyi okuyacaksınız. Bazen kahkaha atacak bazen gözlerinizin yaşarmasına engel olamayacaksınız ve evet kabul ediyorum ben de biraz ağlamış olabilirim :) Yazar romanı Görkemli Izdırap benzeri bir sonla bitirmiş. Aklınızdaki sorularla öylece kapağı kapatıyorsunuz. Herşeye rağmen okunmalı ve gerekirse ağlanmalı diyorum :) Sürükleyici kitap arayışında olanlara iyi bir seçenek olabilir.

**Watersların evindeki teşvikler çok iyiydi, güzel düşünülmüş bir ayrıntı, notları çok seven biri olarak kitabı okurken evde böyle bir şey yapılabileceğini düşündüm.

NOT: Aynı Yıldızın Altında film çekilen kitaplar arasındaki yerini aldı. Türkiye'deki gösterim tarihi 6 Temmuz 2014 olarak açıklandı. İlk fragmanda yayınlandı. Sadece bu roman için değil tümü için söylüyorum. Kesinlikle önce kitabı okuyun, sonraki aşama filmi izlemek olsun :)

ARKA KAPAK

Hayatın Anlamını Bulmanın, Âşık Olmanın ve Alınan Her Nefesin Farkına Varmanın Öyküsü

On altı yaşındaki kanser hastası Hazel Gracein birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür ve konulan teşhisle birlikte yıldızlar, öyküsünün son bölümünü çoktan kaleme almıştır. 

Fakat Augustus Waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubunda boy gösterince Hazelın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır... 

TIME dergisi, 2012nin En İyi Romanı

Goodreads, 2012nin En İyi Genç Yetişkin Kitap Ödülü

New York Timesın En Çok Satanlar Listesinde #1

Wall Street Journalın En Çok Satanlar Listesinde #1

Amazonun En Çok Satanlar Listesinde #1

Indieboundun En Çok Satanlar Listesinde #1

"Hayata, ölüme ve araya sıkışanlara dair bir roman olan Aynı Yıldızın Altında, John Greenin en iyi kitabı. 
Kahkaha atıyor, ağlıyor, hızınızı alamayıp tekrar okuyorsunuz." 
Markus Zusak, Printz ödüllü bestseller yazarı 

"Aynı Yıldızın Altında evrensel konuları ele alıyor: Sevilecek miyim? Hatırlanacak mıyım? Bu dünyada bir iz bırakabilecek miyim?"
Jodi Picoult, New York Times bestseller yazarı

"Dâhiyane... Çok etkileyici... Güçlü ve saf duygularla korkusuzca yüzleşebiliyor." 
TIME

"Green, okurların aklından uzun süre çıkmayacak, göz kamaştıran iki gencin öyküsünü iyi bir gözlem yeteneği ve empatiyle anlatarak, rafta duracak bir kitaptan ötesini yazmayı başarmış." People

"Bu romanı çekici kılan şey dakikada bir heyecanlı bir patlama yaşanması değil, sayılı günler içinde sonsuzca yaşamaya çalışan karakterlerin gerçekliği."
The Washington Post

"Buruk bir komedi, akılları baştan alacak bir romantizm ve insana hayat ile ölüme dair sorulan büyük soruları keyifle ve uzun uzun düşündüren bir kitap."
Horn Book

"Aynı Yıldızın Altında bir aşk hikâyesi. Son dönem edebiyatın en içten ve dokunaklı romanlarından biri ama aynı zamanda korkunç bir zekâ, cesaret ve hüznün varoluşsal trajedisini de anlatıyor." 
Lev Grossman, TIME
(Tanıtım Bülteninden)

0 yorum:

Yorum Gönder