Bir Psikiyatristin Gizli Defteri - Gary Small * Gigi Vorgan / YORUM


Orijinal İsim: The Other Side of the Couch: A Psychiatrist Solves His Most Unusual Cases 
Yazar: Gary Small - Gigi Vorgan
Çevirmen: Duygu Akın
Yayınevi: NTV Yayınları
Sayfa: 336
Baskı Yılı: 2013

İlginç ve okunası bir kitaptı. Bir psikiyatrın acemiliğinden başlayarak 20 yıllık meslek hayatında kendisine en ilginç gelen ve mesleki gelişimine büyük katkısı olan 15 vakayı okuyoruz. Bazı vakalar normale yakın gelirken bazıları yok artık dedirtebiliyor.

Ben sıkılmamak için ağır okumayı tercih ettim. Bazı vakalarda düşünmek için kendime zaman verdim. Çoğu zaman halime şükrettim. Öğretici bir kitap olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda farklı türler okumaya özen gösteriyorum. Bu kitabı okumak da iyi geldi. Sürekli aynı tarz okuyunca insan bir şekilde sıkılıyor. İlgi alanınız olmasa bile okuyun bence, bakış açınızı değiştireceğini düşünüyorum.

Bence en ilginç vakalar hangileri miydi? Gelin bakalım :)

3. vaka / Elimi Tut Lütfen
8. vaka / Delicesine Endişeli
11. vaka / Rüyalardaki Düğün
14. vaka / Aile Bağları
15. vaka / Sahtekar Psikiyatrist

ARKA KAPAK

Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır.

Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış… Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız.


Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile...

0 yorum:

Yorum Gönder