Öksüzler Treni - Christina Baker Kline / Yorum


Orijinal İsim: Orphan Train
Yazar: Christina Baker Kline
Çevirmen: Duygu Parsadan
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Sayfa: 368
Baskı Yılı: 2014

Molly, 17 yaşında, baba tarafından kızılderili olan sorunlu bir kızdır. Babasının ölümü ve annesinin hapse girmesiyle koruyucu aileye verilir. Geçen 8 yılda bir sürü koruyucu ailenin yanında kalmıştır ve o anda yanlarında kaldığı evin hanımı da onu istememektedir. Molly kendince asi bir görünüm sergilemektedir. Böylece onu kimse rahatsız etmeyecek ve yalnız kalabilecektir. Ta ki okuldaki Jack ona ilgi gösterene dek... Herkes Molly'den kaçarken Jack onunla arkadaş olmaya çalışır. Üstelik Molly işlediği suç ile ilgili kamu cezasına çarptırılmıştır. 50 saatini yaşlı bir kadının tavan arasını temizlemekle geçirecektir.

Vivian, 91 yaşında, zengin ama yalnız bir kadındır. Sevdiklerini genç yaşında kaybettikten sonra kimseyi fazlasıyla sevememiş. Yanlışları da olmuş tabii. Niamh olarak doğan Vivian aslen İrlandalı, 7 yaşında New York'a göç ediyorlar. 9 yaşında çıkan yangında ailesini kaybediyor ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından Öksüzler Treni'ne bindiriliyor. Geleceğini bilmeyen onlarca çocuktan sadece biri ve hepsi korkuyla geleceklerinin nasıl olacağını düşünüyor.

Roman 2 farklı zaman dilimini anlatıyor. 1929'da Vivian'ın hayatını, 2011'de Molly'nin hayatını... Molly ve Vivian'ın ortak birçok noktası var. En önemli noktaları kimsesiz olmaları ve ikisine de ailesinden kalan tek şeyin bir kolye olması. Bu ortak noktalar ikisinin de eksikliğini hissettiği şeyleri tamamlama hissi yaratıyor birbirlerinde. Belki de yaşadıklarını en iyi birbirleri anladığı için...

Hüzünlü ve derinden etkileyen bir romandı. Akıcıydı. Roman her ne kadar kurgu olsa da ne yazık ki gerçekliği olan olaylardan yola çıkarak yazılmış. Öksüzler Treni aralıklı olarak yıllarca çocuk taşımış. Amaç çocuklara bir ev, düzgün bir eğitim sağlamak ama gerçek oldukça farklı.

Kitabın sonunda yazarla söyleşi yapılmış ve daha sonra Öksüzler Treni ile ilgili bilgiler var. Baştan sona fazlasıyla etkilendiğim bir romandı. Bitirdikten sonra bile düşünmeye devam ettim. Bir de sonu açık bir romandı. Yani soru işaretleri hala aklımı kurcalıyor :) Sarah Jio sevenlerin seveceğine eminim. Tarz olarak benzettim. Şimdilik benden bu kadar. Hoşça kalın.

ARKA KAPAK

Bazen içinizdeki çocuk geçmişinizde hapsolur ve siz o çocuğu kurtarmak için tüm umutlara sımsıkı sarılırsınız…

Binlerce çocuk düşünün, ya ailesini hiç tanımamış ya da ailesini kaybetmiş. Kimsesiz çocukları düşünün, gülen gözleriyle size bakan. Tek istedikleri sıcak bir yuvayken, tek umutları ise onları bilinmeyen geleceklerine taşıyan Öksüzler Treni'dir.

1929 yılı Amerika'sında Vivian Daly de o trende yolculuk eden çocuklardan sadece biridir. Küçük yaşta hayatın zorluklarıyla karşılaşan Vivian, bir şekilde kaderine yön vermek zorundadır. Bunu gerçekleştirme gücünü de ona nereden geldiğini hatırlatan aile yadigârı kolyesinde bulacaktır…

On yedi yaşındaki Molly Ayer, son şansını da tüketmek üzere olduğunun farkındadır. Ona bakmakla yükümlü olan aileyle arası iyice açılan Molly'nin tek şansı, kamu hizmeti adına doksan bir yaşındaki yaşlı bir kadının çatı katını temizlemeye bağlıdır. Molly bu işi gönülsüzce yapacak olsa da aslında o yaşlı kadınla ne kadar çok ortak yönleri olduğunu yaşayarak öğrenecek ve geçmişte hapsolan ruhlarını özgür bırakma yollarını onunla birlikte keşfedecektir.

Öksüzler Treni ikinci şansları, beklenmedik dostlukları ve bizi kim olduğumuzu keşfetmekten alıkoyan sırları barındıran muhteşem bir roman.

"Sürükleyici… Bir eve ait olma hissini arayan iki kadının yürek burkan hikâyesi."

-Publishers Weekly-


0 yorum:

Yorum Gönderme