Altınbaş Pırlanta - Yüzük Seçimi Nasıl Yapılmalı


Pırlanta Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Pek çok aksesuar ya da kıyafet seçiminizi görerek dokunarak ya da inceleyerek yapabilirsiniz. Ancak söz konusu pırlanta olduğunda bu kriterler en doğru seçimi yapmanız konusunda pek işe yaramaz. Pırlanta seçiminizi daha farklı kriterleri dikkate alarak yapmanız gerekir. En önemli unsurlar ise pırlantanın kesimi, karat değeri, rengi ve berraklığıdır.

Pırlantanın kesimi farklı olabiliyor. Hangi kesimlerin kullanıldığını öğrenmeniz sizin için en ideal olanı seçmenize yardımcı olacaktır. Işığa tuttuğunuzda gökkuşağının tüm renklerini yansıtıyor olması ile pırlantanın kesimi arasında çok yakın bir bağ olduğunu unutmamanız gerekir. Pırlanta ile ilgili en bilinen kavram ise karat değeridir. Karat aslında pırlantanın ağırlığını ifade eder. Ancak akılların en çok karıştığı kavram da karat değeridir.


Pırlantanın Karat Değeriyle Fiyatı Arasındaki İlişki

Karat pırlantanın fiyatında en çok belirleyici olan unsurların başında geliyor. 0-50 karat bir taşın 1 karat pırlanta taşın yarısı kadar olduğu düşünülse de karata bakılmaksızın büyük olan pırlanta taşların fiyatı daha yüksek olur. Bir başka deyişle karat değeri arttıkça paralel ya da orantılı bir şekilde fiyatın artmasını beklemeyin. Yassı ve büyük pırlanta taşlar karat değerine bakılmaksızın daha pahalı olur.

Pırlantaların üzerinde gözle görünmeyecek kadar küçük lekeler olabilir. Bu lekeler doğada oluşmuştur ve leke oranına göre de pırlantanın berraklık dereceği değişir. Bu lekelerin çıplak gözle görünmesi mümkün olmaz. Ancak 10 kat büyüten cihaz yardımı ile bir uzman tarafından bakıldığında görülebilir. Rengi ise aslında pırlantanın montürü ve montürünün rengi ile ilgili bir kavramdır. Olabildiğince beyaz renkte olanlara yönelmelisiniz. Çünkü bu renk doğada daha az bulunduğundan daha değerlidir.

Pırlanta seçimi yaparken işçilik kalitesine de önem vermenizde fayda olacak. Çok sayıda farklı pırlanta modelini bir arada incelemek için de Altınbaş pırlanta sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Altınbaş tek taş yüzük ve beştaş yüzük modelleri işçilik kalitesi bakımından da kadınlardan tam not almayı başarıyor. Bununla birlikte çok sayıda farklı model seçeneği sunması da dikkatlerden kaçmıyor. Tarzınıza ya da beğenilerinize uygun modelleri bulmanız kolaylaşıyor. Modellere göz atmak ve fiyatlar hakkında fikir sahibi olmak için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönderme